Varase sõnavara omandamine (imiku- ja väikelapseeas)
Laps õpib keele ära tavatult kiiresti. Põhistruktuurid omandab laps 4-5 esimese eluaastaga ja ilma kogenud õpetaja või uusima metoodikata(Lieko 1993).
Lennebergi (1966) tabel varase keelelise arengu kohta:
Lennebergi (1966) tabel varase keelelise arengu kohta:
- 4 kuud - koogab;
- 6-9 kuud - laliseb; häälitseb "ma", "da" jne; tavaline on silpide reduplikatsioon;
- 12-18 kuud - väike hulk "sõnu"; täidab lihtsaid käske ja reageerib "ei"-le;
- 18-21 kuud - sõnavara kasv ca 20 sõnast ca 200 sõnani;
- 21- kuuselt; näitab sõnade järgi esemeid; mõistab lihtsaid küsimusi; moodustab 2 sõnast koosnevaid lauseid;
- 24-27 kuud - sõnavaras on 300-400 sõna; kahe-või kolmesõnalaused; kasutab prepositsioone ja pronoomeneid;
- 30-33 kuud - sõnavara kasvab kiiresti; 3-4 sõnast koosnevad laused on tavalised; sõnajärjekord, lauseehitus ja grammatika tundminelähenevad keskmisele kasutustasemele lapse ümbruses, kuid mõni väljendus erineb veel täiskasvanu keelest;
- 36-39 kuud - sõnavara koosneb 1000 või enamast sõnast; keeruliste grammatikareeglite edukas kasutamine lausete moodustamisel, kuigi mõni reegel on veel omandamata; grammatikavead on jäänud harvemaks; ca 90% mõistetavus.
Kõnemõistmise toetamiseks ja arendamiseks :
- Vaadata koos lapsega pilte raamatust. Alguses on hea, kui on 1 pilt lehel, pärast võib olla mitu pilti. Vaadata ja nimetada nimisõnu, seejärel tegusõnu. Hea on, kui laps saab katsuda erinevaid materjale ( näiteks „Katsu ja tunne” raamatud)
- Lugeda või jutustada piltide abiga muinasjuttu, luuletusi. Seejärel – vestelda. Teie esitate küsimusi, laps näitab vastuseid pildil ja võimalusel räägib, kes see on ja mida teeb seal pildi peal
- Luuletuste õppimine pähe. Hea, kui luuletust saab esitada koos liigutustega. Algul laps vaid kordab liigutusi (kui ta seda ei saa, siis täiskasvanu ise liigutab tema käsi), hiljem proovib korrata viimast silpi reas, siis sõna, 2 sõna jne. Iga luuletuse ja muinasjutu või lühikese jutu kõrval peab olema pilt (pildid)
- Kasutada lapsele mõistetavaid lühikesi lauseid (2-3 sõna). Kasutada nii nimisõnu kui tegusõnu. Paremad on 2-silbist koosnevad sõnad (kiisu, võta, anna jne) .